Koji lekovi su štetni za mozak.
Neuroprotektori su grupa lekova koji sprečavaju razvoj destruktivnih procesa u mozgu. Oni doprinose poboljšanju metabolizma u krvnim sudovima i snabdevanju neurona krvlju, što daje značajno poboljšanje stanja pacijenata. Međutim, nisu svi ovi lekovi potpuno bezbedni. Bolje je unapred proučiti glavne preparate za mozak kako ne biste štetili sebi i svojim najmilijima.
Oštećenje cerebralne cirkulacije - pošast starijih ljudi
Ako ste već stariji od 60 godina i imate bolesti kao što su dijabetes, ateroskleroza, hipertenzija, onda morate biti veoma pažljivi prema svom zdravlju. U ovom dobu cerebrovaskularne bolesti počinju da postaju aktivnije. Ovo je patološka promena u cerebralnim krvnim sudovima, ili, jednostavno rečeno, cerebralne cirkulacije. Stručnjaci SZO su uvereni da će se broj ovakvih pacijenata povećati, što ovaj poremećaj stavlja u rang sa najsmrtonosnijim tegobama.
Bolesti krvnih sudova mozga praćene su poremećajem ponašanja, smanjenjem pamćenja, pažnje. Takve bolesti, ako im se ne suprotstavimo, direktan su put do moždanog udara. Pored toga, oštećena cerebralna cirkulacija često dovodi do demencije. Po pravilu, neuroprotektori se propisuju za vaskularne bolesti mozga.
Naučnici su otkrili da je hipertenzija glavni faktor koji izaziva ove opasne poremećaje. Uočeno je da pacijenti sa arterijskom hipertenzijom često razvijaju patološke promene u mozgu, kao što je Alchajmerova bolest. Zašto? Kod hronične hipertenzije, mozak doživljava hipoksiju (gladovanje kiseonikom), što negativno utiče na stanje neurona.
Neuroprotektori: neželjeni efekti poznatih lekova
Neuroprotektori su lekovi koji poboljšavaju metaboličke procese i cirkulaciju krvi u sudovima mozga. Mogu se podeliti u nekoliko grupa.
- Nootropici: Piracetam, Nootropil;
- Aminokiseline i peptidergični: Aktovegin, Cerebrolizin;
- Acetilholinergički: Galantamin, Rivastigmin, Donepezil;
- Antagonisti glutamatergičnih i NMDA receptora: Memantin, Akatinol;
- Derivati 3-hidroksipiridina: Meksidol;
- Preparati na bazi biljnih sastojaka, koji se koriste i kod vaskularnih oboljenja mozga. Pre svega, to su lekovi i dijetetski suplementi na bazi ekstrakata reliktne biljke gingo biloba (Ginkgo biloba), koja raste u Kini. Danas su takva sredstva popularna kako u Rusiji, tako i u inostranstvu. Lideri po popularnosti su: „Tanakan“ i „Bilobil“.
Uprkos popularnosti takvih lekova, postoje dokazi da oni mogu biti opasni. U Nemačkoj su 2009. godine sprovedene studije o lekovima koji sadrže ekstrakte gingo. Ekhart Leistner, naučnik iz grada Bona, došao je do zaključka da takvi lekovi često izazivaju konvulzije, a to ugrožava zdravlje pacijenata sa epilepsijom. Po njegovom mišljenju, neželjeni efekat izaziva supstanca gingotoksin sadržana u listovima biljke. Rezultati ovih studija objavljeni su u glavnom časopisu Natural Products.
Ruski istraživači takođe proučavaju neuroprotektore i izražavaju zabrinutost zbog štetnog dejstva niza lekova. Dakle, u knjizi "Fitopsihorehabilitacija pod stresom" doktora medicinskih nauka V.F. Korsun kaže da "Tanakan", "Tabakan", "Memoplat", "Bilobil" mogu izazvati demenciju venskih sudova mozga. Takođe se navodi da je lek „Emoksipin“ u stanju da poveća pritisak.
Koje lekove za mozak i lekovito bilje izabrati?
Na osnovu svega navedenog, možemo zaključiti da dobro poznati lekovi za mozak nisu tako bezopasni kao što se obično misli. Zbog toga je bolje koristiti preparate koji su testirani vremenom. U istoj knjizi nazivaju se biljke koje poboljšavaju rad mozga. To su matičnjak, ljubičasta ehinacea, glog i divlja ruža – šipurak.
Opisan je eksperiment kada je preparat matičnjaka primenjen intravenozno. Zahvaljujući ovom tretmanu, pacijent je značajno (za 35%) poboljšao lokalnu cerebralnu cirkulaciju. Pored toga, data je izjava srednjovekovnog jermenskog enciklopediste A. Amasijacija o matičnjaku: „Pomaže kod blokade mozga, izoštrava um, otklanja strah.“
Mora se zapamtiti da je cerebrovaskularna bolest opasna patologija koju je veoma teško pobediti. Ovo je slučaj kada je najbolji tretman prevencija. Ako ste počeli da vas uznemiravaju zujanje u ušima, brza pamet, pogoršanje pamćenja, odmah kontaktirajte specijaliste. Prepisaće vam lekove – neuroprotektori.
U isto vreme, i sami morate da shvatite koja su sredstva korisnija. U početnoj fazi bolesti preporučuje se upotreba prirodnog preparata Memo-Vit. Njegov sastav je posebno dizajniran za osobe koje pate od cerebrovaskularnog infarkta. Dakle, šipurak majski pomaže u snižavanju nivoa holesterola, heljda crvene stabljike jača sudove mozga. Utvrđeno je da je njegov flavonoidni rutin odličan u smanjenju efekata stresa.
Treća komponenta Memo-Vita je trutovski homogenat, koje je neverovatno bogat vitaminima, mineralima i aminokiselinama. U nekim zemljama, dodaci trutovskoh homogenata (HDBA) se koriste u lečenju mentalnih poremećaja, a daju se i deci sa zaostajanjem u razvoju.
„Memo-Vit“ je odličan lek nootropne akcije. Zaštitiće vas i vaše najmilije od preranog starenja i povećati moždanu aktivnost!